Djeca su rođena za igru - to je dio ljudskog instinkta. Igra je zabavna i uzbudljiva, ali je i mnogo više od toga. Igra pomaže razviti djetetovu maštu, kreativnost, sposobnost rješavanja problema i socijalne vještine.

Postoji mnogo vrsta igre i načina na koje se djeca mogu igrati. Igre u kojima djeca otkrivaju nove stvari su istraživačke igre (npr. igranje u pješčaniku). Konstruktivna ili kreativna igra je kada djeca koriste predmete ili igračke da bi nešto stvorili (izgradnja tornja od kockica). Maštovita igra se obično odnosi na igru uloga, kada djece preuzimaju uloge stvarnih ili nestvarnih likova. Bez obzira na vrstu igre, svaka igra je dobra za djecu i svaka im pomaže razviti određene vještine i sposobnosti.
Za razliku od pasivnog vida zabave (kao što je televizija ili video igre), aktivna igra utiče na poboljšanje zdravlja djece. Važnost tjelesne aktivnosti u djece nikada ne može biti precijenjena.
Ipak, svakodnevni život i obaveze često onemogućuju roditeljima da se igraju sa svojom djecom kada i koliko bi to željeli. Međutim, važno je omogućiti djeci da se igraju. To znači pronaći pravilan balans između obaveza i slobodnog vremena djeteta. Ako takav balans nije odgovarajući, može uzrokovati stres i kod djece i kod roditelja.
Izvor:
Roditeljstvo.com